Punkalaitumen seurakunnan vuoteen 2030 ulottuva uusi strategia tuo seurakuntaa lähemmäs ihmisiä. – Menemme ihmisten ilmoille, ihmisten pariin, ja ollaan helposti tavoitettavissa, tiivistää strategian ytimen kirkkoherra Petri Paasikallio.
Seurakunta ehti olla pari vuotta ilman voimassa olevaa strategiaa, sillä aiempi strategia päättyi vuoteen 2023. – Strategia oli päässyt vanhaksi, mutta tässä välilläkin olemme muokanneet toimintaa uuden strategian suuntaa, Paasikallio sanoo.
Kirkkovaltuuston joulukuun kokouksessa hyväksymässä uudessa strategiassa todetaan seurakunnalla ja kotikirkolla olevan suuri merkitys paikkakunnalle ja sen asukkaille. – Seurakunnan missio, perustehtävä, on tietysti edistää Jumalan valtakuntaa ja julistaa Jeesusta Kristusta maailman pelastajana. Tämä perustehtävä ohjaa kaikkea toimintaa.
– Visio eli yhteinen näkymä on, että seurakunta on avoin ja turvallinen yhteisö, jossa jokainen voi olla oma itsensä. Tärkeää visiossa on se, että seurakunta on läsnä siellä, missä paikkakuntalaisetkin ovat, Paasikallio sanoo.
Hän avaa käsitteitä niin, että missio ja visio ovat pysyviä, mutta strategia elää ajassa ja tarpeen mukaan. Uudessa strategiassa keskeistä on nimenomaan ihmisten kohtaaminen ja ihmisten parissa toiminta.
– Alkaneenakin vuonna kalenterista löytyy runsaasti toimintaa, jota seurakunta järjestää kaikenikäisille. Viime vuonna aloitettu arki-iltojen ehtoollisen viettoa jatketaan vielä, vaikka väkeä ei näissä tapahtumissa käynytkään runsaasti. Pappilan kesäkarnevaali on tulossa 6.6. ja kahvila-ravintola Mogulin kanssa alkanut yhteistyö jatkuu, koska se on saanut ihmiset hienosti liikkeelle. Myös seurakunnan oma lehti ilmestyy tänäkin vuonna Punkalaitumen Sanomien välissä, Paasikallio luettelee.
Tänä vuonna jatketaan myös korona-aikana aloitettua sanajumalanpalvelusten ja messujen striimausta. – Tätä on toivottu. Tänä vuonna kirkonmenot striimataan kerran kuukaudessa.
Mitä seurakuntalaiset haluavat?
Uudessa strategiassa todetaan, että myös seurakuntalaisten toiveita halutaan kuunnella. Tämän tavoitteen toteuttaminen saa kirkkoherran raapimaan päätään.
– Haluaisin tehdä säännöllisin väliajoin seurakuntalaisille kyselyn siitä, mitä he toivoisivat ja miten kokevat seurakunnan toiminnan, mutta en suoraan sanoen tiedä, miten tällainen kysely käytännössä tehtäisiin, Paasikallio harmittelee. Hän pohtii, että nettikysely on seurakunnan jäsenrakenteen kannalta huono, mutta epäilee sitäkin, kuinka moni viitsisi palauttaa vaikkapa lehden välissä jaetun kyselyn.
Nuorten tavoittaminen
Selkeänä haasteena seurakunnalle kirkkoherra pitää nuorten jäsentensä tavoittamista. – Punkalaitumella valtaosa syntyneistä kastetaan ja rippikouluun osallistutaan aktiivisesti. Haaste on siinä, miten nuoret tavoitetaan ja miten heihin pidetään yhteyttä rippikoulun jälkeen.
– Tätä on syytä pohtia varsinkin, kun samaan aikaan Suomessa puhutaan nuorten hengellisyyden lisääntyneen. Pitäisikö haastaa nuoret mopoautokilpailuun, Petri Paasikallio naurahtaa.



» Takaisin arkistoon