Punkalaitumella kuntavaalin voittajia olivat demarit ja keskusta, mutta myös naiset. Naiset saivat äänestäjiltä suurimmat äänipotit ja lisäsivät osuuttaan uudessa valtuustossa.
Vaalien jälkeen on analyysin aika. Valtakunnallisesti alue- ja kuntavaaleissa hallituspuolueet ottivat takkiinsa, perussuomalaiset raskaimmin.
Sosialidemokraatit saivat Punkalaitumella kovan voiton. Tilanteessa, jossa valtuutettujen määrä vähenee, he lisäsivät omaa paikkalukuaan yhdellä. Se on kova suoritus ja tuloksen pitää näkyä, kun luottamuspaikoista neuvotellaan.
Kokoomus ja perussuomalaiset hävisivät Punkalaitumella. Kokoomuksen viides paikka jäi äänen päähän, perussuomalaisten kolmen paikan vaihtuminen yhteen oli selkeämpää vaalimatematiikkaa.
Otsikon mukaisesti Punkalaitumen vaaleissa voittajia olivat naiset. Keskustan Linda Lähdeniemi keräsi historiallisen suuren äänipotin kuntavaaleissa ja teki huiman tuloksen myös aluevaaleissa. Demarien Sari Lappalainen oli todellinen yllättäjä. Hän voi jo tässä vaiheessa alkaa perehtyä tarkemmin kokoustekniikkaan, sillä 102 ääntä ja puolueen voitto oikeuttavat vaatimaan toista keskeisistä puheenjohtajan toimista demareille.
Naiset voittivat muutenkin. Tällä hetkellä heidän osuutensa valtuustossa on 28 %. Uudessa valtuustossa osuus on jo 35 %. Ehkä uusi kokoonpano ilmentääkin enemmän hyvinvointikuntaa kuin tiukkaa talouslukujen tuijottelua ja säästökohteiden etsimistä.
Äänestäjät ovat tahtonsa ilmaisseet ja sitä on syytä kunnioittaa. Hienoa muuten, että äänestysprosentti Punkalaitumella nousi, vaikka tälläkin palstalla heikkenevää prosenttia jo ehdittiin manata.
» Takaisin arkistoon