Kunta pyrkii myymään omistamansa Haukankosken ja Yrittäjätalon kiinteistöt. Maaliskuun lopussa tiedämme, löytävätkö ne uudet omistajat.
Punkalaitumen kunta on päättänyt luopua tarpeettomaksi käyneestä kiinteistömassasta. Myyntiin on laitettu sekä Haukankoski että Yrittäjätalo.
Haukankoskea yritettiin myydä jo aiemminkin, mutta laihoin tuloksin. Kiinteistökokonaisuus on suuri ja käsittää useita rakennuksia. Maa-aluettakin on 3,6 hehtaaria.
Alun perin terveystaloksi rakennettu Yrittäjätalo kunnantalon naapurissa on rakennuksena tietysti pienempi, eikä tonttikaan koollaan huimaa. Rakennus on tiukasti entisen koulun ja kunnantalon puristuksessa, vaikka toki sijainniltaan hyvällä paikalla.
Haastetta kunnan myyntiaikeille aiheuttaa se, että hiljenevällä maaseudulla myytäviä kiinteistöjä on lähes jokaisessa pitäjässä. Markkinat määrittävät hintatason ”puoli-ilmaiseksi”. Haukankosken tasearvo on ainoastaan vajaat 27 000 euroa, eli suurta alaskirjausta kunta ei joudu tekemään, mikäli kiinteistön saa myytyä. Samoin on laita Yrittäjätalossa.
Järkevä ratkaisu kunnalta oli, että rakennukset myydään suljetussa huutokaupassa. Näin saadaan selville mahdollisen ostajan suunnitelmat kiinteistöjen osalta. Varsinkaan Yrittäjätaloa kunnantalon naapurissa ei ole varaa myydä kenelle tahansa jo pelkästään kunnantalon alueen ilmettä ja imagoa ajatellen.
Haukankosken etuna on laaja tontti ja sijainti jokivarren kulttuurimaisemassa. Rakennusten arvo on kuitenkin pieni ja niiden kuntokin suuri kysymysmerkki.
Yrittäjätalon ja Haukankosken huutokauppa alkaa huomenna ja päättyy maaliskuun lopussa. On mielenkiintoista nähdä, kuinka innokkaasti ostohousuja vedetään jalkaan. Inhorealistinen arvaus on, että tarjouksia ei tule ”ovista ja ikkunoista”.
» Takaisin arkistoon